גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

שינה והשפעתה על פעולות מורכבות

ליקט וערך: איתי גבאי, מנהל האתר

שנת לילה טובה עוזרת ללמוד פעולות מורכבות ומעניקה לנו זיכרון טוב יותר - אפילו של דברים שכבר חשבנו ששכחנו. כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו.

במחקר נתבקשו הנבדקים ללמוד להפעיל משחקי וידאו שאותם לא הכירו. החוקרים הראו בפעם הראשונה שאנשים ששכחו כיצד לבצע פעולה מסובכת (הפעלת משחק הוידאו) 12 שעות לאחר שלמדו כיצד, שבו והצליחו לבצע את הפעולה לאחר שנת לילה מלאה.

מהמחקר עולה כי שינה מקבעת ומשחזרת זיכרון ש"אבד" במהלך היום וכן מונעת איבוד זכרון נוסף, כך אומר הווארד נוסבאום, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקגו ואחד מהחוקרים במחקר. מחקר זה מצביע על כך שלשינה תפקיד חשוב בלמידה וייצוב זכרונות הקשורים לפעילות מוטורית מסובכת. התוצאות שנאספו במחקר זה ומחקרים קודמים מראות שייצוב זה של זכרונות משמעותי בזכרונות כמו קריאה וכתיבה וכן בלמידת פעולות קואורדינטיביות, כגון טניס.

במחקר הנוכחי השתתפו 200 תלמידי קולג', רובן נשים, להן נסיון מועט בשימוש במשחקי וידאו. הנבדקים נתבקשו לשחק במשחק לפני ואחרי ההדרכה. במחקר חולקו הנבדקים לקבוצות שהודרכו בבוקר ונבחנו בערב וקבוצות שהודרכו בערב ונבדקו בבוקר לאחר שנת לילה מלאה.

הסטודנטים שאומנו בערב הראו פחות שיפור מיידי במשחק, זאת כנראה בשל מידע שנאגר במהלך היום והפריע לפעולת הלמידה. בבוקר שלמחרת נבדקים אלה הראו שיפור משמעותי יותר, לאחר שמוחם עשה את מלאכתו בזמן השינה.

מחקר זה מוסיף על מחקרים נוספים המצביעים על חשיבות השינה בלמידת שפה ומראה שגם בלמידה של פעולות מוטוריות וסנסוריות מסובכות יש חשיבות לשנת לילה.


 Adapted from - Judy Siegel-Itzkovich, Health and Science Reporter and Software Reviewer The Jerusalem Post

Consolidation of sensorimotor learning during sleep, Brawn et al


מרגישים שאתם לא מתפקדים כמו שהייתם רוצים? רוצים לשאול שאלות נוספות?

אנו במרכז לרפואת שינה עמלים ימים כלילות על מנת שתוכל/י לישון שנת לילה נהדרת, נשמח לענות על שאלות נוספות באמצעות דף יצירת קשר או במענה הטלפוני בסניפי המרכז.

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay