גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

שאלות ותשובות-תסמונת דום נשימה בשינה

מהי תסמונת דום נשימה בשינה?

תסמונת דום נשימה בשינה מאופיינת בהפסקות נשימה תכופות בזמן השינה, עד כדי מאות פעמים במשך הלילה. כל הפסקת נשימה מסתיימת ביקיצה קצרה, דבר הגורם להפרעה קשה בשינה, ולמיעוט שינה עמוקה ושינת חלום. 

מהם מאפייני התסמונת?

בני אדם שסובלים מדום נשימה בשינה בדרך כלל אינם מודעים להפסקות הנשימה בשנתם. הם מתלוננים על נחירה עזה, עייפות כרונית שמתחילה כבר בשעות הבוקר, ונטייה לישנוניות במשך היום, במיוחד במצבים מונוטוניים ופסיביים.

האם ישנו סיכון בתסמונת?

בני אדם שסובלים מדום נשימה בשינה נמצאים בסיכון גבוה ליתר לחץ דם ולמחלות לב. חולי לב שמפסיקים לנשום בשינה נמצאים בסיכון גבוה יותר מאשר חולי לב שאינם מפסיקים לנשום בשינה. 

בגלל הישנוניות היומית, בני אדם שסובלים מהתסמונת נמצאים בסיכון גבוה לתאונות דרכים ותאונות עבודה. 

מה הקשר בין השמנה להפסקות נשימה בשינה?

תסמונת דום נשימה בשינה שכיחה באופן מיוחד בקרב בני אדם שסובלים מעודף משקל.
אחד מכל שלושה בני אדם ששוקלים למעלה מ-100 ק"ג סובל מהפסקות נשימה בשנתו!

כיצד ניתן לאבחן הפסקות נשימה בשינה?

בדרך כלל התסמונת מאובחנת על ידי רישומים של גלי מוח, תנועות נשימה, זרימת אוויר, קצב לב ורמת רווי חמצן במשך הלילה, שנעשים במעבדת השינה. 

מעבדת השינה של הטכניון פיתחה מכשיר מהפכני שמאפשר לבצע בדיקה ביתית לאבחון הפסקות נשימה בשינה, אשר איננה מפריעה למהלך השינה. מכשיר זה קובע באם ישנן הפסקות נשימה בשינה, ומהי חומרתן, על פי ניתוח זרימת הדם באצבעות.

האם ניתן לטפל בתסמונת?

ללא כל ספק! ירידה במשקל הגוף גורמת לשיפור משמעותי בהפסקות הנשימה בשינה, עד כדי היעלמותן לחלוטין. ניתן גם לטפל בתסמונת באמצעות הזרמת אויר לנחיריים בזמן השינה, באמצעות מסיכה מיוחדת. 

טיפול בהפסקות הנשימה בשינה משפר את לחץ הדם, מפחית את תחושת העייפות ומגביר את העירנות במשך היום. עד כה טופלו במעבדת השינה של הטכניון עשרות אלפי בני אדם שסבלו מהפסקות נשימה בשנתם.

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay