גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

למה אנחנו לא נרדמים?

מאת: איתי גבאי, מנהל האתר

מי לא מכיר את ההרגשה -- מכבים את האור בחדר השינה ופתאום באות המחשבות. נראה לעיתים שהמחשבות הללו  חיכו רק לאיזה רגע ריק במוח כדי שיוכלו לבוא ולהדיר שינה מעינינו. לא צריך לחפש רחוק בכדי למצוא סיבה לדאגה - המצב הבטחוני, המשבר הכלכלי, החינוך, הילדים שעוד לא חזרו הביתה, בעיות בריאותיות ושלום הסובבים אותנו. בהחלט יש סיבות, בהחלט מוצדקות. בימים אלה בהן חברות ההייטק מפסידות לא יפתיע אותי לגלות שהחברות שמייצרות כדורי שינה מרוויחות דווקא לא רע.

מחקרים מראים שמחשבות טורדניות יגרמו להארכת זמן ההירדמות (הזמן שבו אנו שוכבים במיטה, מתגלגלים מצד לצד ולא מצליחים להרדם). לקיצור הזמן הכולל של השינה והפחתת איכות השינה. למעשה גם הצורה שבה אנו מעריכים את שנת הלילה שלנו תשתנה, ואפילו אם שנת הלילה שלנו אכן ארוכה ואיכותית כשנבד במעבדה ההרגשה האישית שלנו תהיה לא טובה.

אז מה אפשר לעשות? הנה כמה עצות שיכולות לעזור לנו לישון קצת יותר טוב:

  • נסו להמנע מהגורמים המדאיגים אתכם לפחות שעתיים לפני השינה. אם החדשות מטרידות אתכם, אולי הגיע הזמן שתפסיקו לחכות למהדורת חצות, בדרך כלל החדשות בשעות הקטנות של הלילה כבר לא חדשות.
  • נסו לעשות משהו שישכיח מכם את המחשבות הטורדניות, קראו ספר, תרגלו יוגה או עבדו על הזוגיות שלכם.
  • נסו להמנע מויכוחים לפני השינה, גם אם המצב הפוליטי בוער, גם אם הילדים מעצבנים - לילה הוא לא זמן טוב לפתוח דיונים סוערים.
  • לא להתעקש - אם לא מצליחים להירדם עדיף לעשות סיבוב בבית ולחזור לישון כשנתעייף מאשר להתגלגל במיטה. הנסיון הכושל להירדם רק ירחיק את השינה ויגביר את החרדה.
  • נסו לשמור על שעות שינה קבועות, כך שהשעון הביולוגי שלכם יתאים את עצמו לשעות השינה. מתבגרים רבים חשים את השפעות אי הסדר בשעות השינה בתחילת השבוע.

מתח נפשי הוא דבר שקשה להמנע ממנו אבל בהחלט ניתן לטפל ולשלוט בו. יש לשים לב לתופעות של מחסור בשינה הנמשכות זמן רב - ייתכן שבמקרים מסויימים יש צורך בעזרי שינה כאלה או אחרים או בבדיקה אצל מומחה לשינה שיוכל להציע פתרון לבעיה.

טיפול בקשיי הרדמות תלוי קודם כל בגורם הראשוני לבעיה. ישנם טיפולים התנהגותיים, שינוי דפוסי שינה והגיינת שינה. טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי כולם יכולים לעזור במקרים מסויימים ובהתאם לבעיה. בדרך כלל חרדה ומחשבות טורדניות חולפות וניתן לחזור ולישון טוב לאחר שחלפו.

זכרו! שנת לילה טוב חשובה לבריאות הנפשית והגופנית שלנו ואל לנו להזניח אותה.


סובלים מנדודי שינה? רוצים לשאול שאלות נוספות? אנו במרכז לרפואת שינה עמלים ימים כלילות על מנת שתוכל/י לישון שנת לילה נהדרת, נשמח לענות על שאלות נוספות באמצעות דף יצירת קשר או במענה הטלפוני בסניפי המרכז.

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay