גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

דום נשימה בשינה ואסטמה

ליקט וערך איתי גבאי

חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת דרקסל בפילדלפיה בארה"ב ביצעו ניתוח של נתונים רפואיים ומצאו עדויות לכך שדום נשימה חסימתי בשינה (OSAS) הינו גורם סיכון עצמאי להחמרה והתפרצויות של מחלת האסטמה.

המנגנונים אותם מציעים החוקרים מערבים היצרות דרכי הנשימה, צרבת ומצבי דלקת מקומית ומפושטת שיכולים להיגרם כתוצאה מדום נשימה בשינה וגורמי הסיכון הנלווים אליה. החוקרים מעלים השערות נוספות בנוגע למנגנון עקיף של קוצר נשימה הנובע ממחלת לב שיכולה גם היא להיות קשורה לדום נשימה בשינה. גורמים מקשרים אחרים שהוצעו הם חמרים המופרשים משכבת האנדותל (הרקמה הפנימית המצפה את כלי הדם), חומרים המופרשים מרקמת השומן וכן מסת הגוף הגבוהה שמאפיינת מקרים רבים של דום נשימה בשינה.

הנתונים מצביעים על קשר דו כיווני בין מחלת האסטמה ובין דום נשימה בשינה. נראה, שגם חולי אסטמה עצמם חשופים יותר להתפתחות של דום נשימה בשינה מאשר האוכלוסייה הכללית. מבין המאפיינים האסטמטיים שיכולים לעודד דום נשימה בשינה - חסימת דרכי האוויר באף, ירידה שטח החתך בלוע וקריסה מוגברת של דרכי הנשימה העליונות.

במחקר מנתחים החוקרים את המנגנונים האפשריים וקוראים להמשך מחקר בתחום. מחקר זה מתווסף לעבודות אחרות שהראו קשר בין אסטמה להפרעות בדרכי הנשימה העליונות.


Michel Alkhalil, M.D.; Edward Schulman, M.D.; Joanne Getsy, M.D

Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine, Department of Medicine, Drexel University College of Medicine, Philadelphia, PA


חולים באסטמה? מעוניינים להבדק לדום נשימה בשינה? רוצים לשאול שאלות נוספות? אנו במרכז לרפואת שינה עמלים ימים כלילות על מנת שתוכל/י לישון שנת לילה נהדרת, נשמח לענות על שאלות נוספות באמצעות דף יצירת קשר או במענה הטלפוני בסניפי המרכז.

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay