גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

בילוי סוף שבוע ובני נוער – חשיבותה של שנת לילה מסודרת

ליקט וערך: איתי גבאי, מנהל האתר

חוקרים מאוניברסיטת פלינדרס בדרום אוסטרליה טוענים שהתערבות בתי הספר בבעיות שינה אצל בני נוער היא דרך מבטיחה להתמודדות עם בעיות שינה בגיל זה.

התוכנית שהוצעה ע"י החוקרים כוללת ארבעה שעורים בני 50 דקות כל אחד במשך תקופה של  ארבעה שבועות. התוכנית מלמדת את בני הנוער מהם הרגלי שינה נכונים. הם מקבלים הסברים על חשיבות צריכה מופחתת של קפאין ואלכוהול, הפחתת פעילות מעוררת לפני השינה, יקיצה בשעה קבועה בבוקר - אפילו בסופי שבוע, וכן חשיפה לשמש בבוקר בכדי לסנכרן את השעון הביולוגי הטבוע במוחם.

המחקר בדק 81 בני נוער בגילאי 15-17 משני בתי ספר בדרום אוסטרליה, חלקם השתתפו בפעילות התוכנית וחלקם היו בקבוצת ביקורת. בתחילת הניסוי 95% מבני הנוער דווחו לפחות על בעיית שינה אחת כגון ישנוניות יומית.

מחקר זה, שפורסם במגזין Sleep, הראה ש 14% מבני הנוער שהשתתפו בתוכנית דווחו שההצעות לשינוי התנהגותי שיפרו את שנתם בלילה, ושהם בצעו חלק מההצעות שהועלו בבית הספר. אך בני נוער רבים אחרים לא השתכנעו לגבי היתרונות של הסדרת שעות השינה שלהם במהלך השבוע וסופי השבוע. הם טענו שהם נהנים משנתם בסוף השבוע יותר מדי בכדי לשנות את התנהגותם.

פרופסור פרץ לביא מהמרכז לרפואת שינה תומך בחינוך בני נוער להרגלי שינה נכונים. לדבריו: "הרגלי הבילוי של בני הנוער וחוסר התחשבות בשעות שינה עלול לגרום להפרעות תפקוד במשך היום. יתרה מזאת, לאחרונה גם דווח על קשר בין שעות שינה מעטות לבין השמנת יתר. חינוך להרגלי שינה נכונים חשוב לפחות כמו חינוך מיני."


מתוך מאמר שפורסם ב- Jerusalem Post ונכתב ע"י Judy Siegel-Itzkovich

המאמר המקורי פורסם במגזין Sleep, Vol 32, Issue 03 ונכתב ע"י L. Moseley


מתקשים להתעורר ביום ראשון בבוקר? מתקשים לסדר את שנת הלילה שלכם? רוצים לשאול שאלות נוספות? 
אנו במרכז לרפואת שינה עמלים ימים כלילות על מנת שתוכל/י לישון שנת לילה נהדרת, נשמח לענות על שאלות נוספות באמצעות דף יצירת קשר או במענה הטלפוני בסניפי המרכז.

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay